
Dizaina un amatniecÄ«bas hakatons noslÄdzies ar unikÄlu piedÄvÄjumu EKA studentei
EKA Interjera dizaina studente Linda Eisaka Dizaina un amatniecÄ«bas hakatona noslÄgumÄ ieguvusi unikÄlu piedÄvÄjumu no LÄ«vÄnu Stikla muzeja - veidot koncepciju un radÄ«t dizainu gaismas Ä·ermenim, izmantojot LÄ«vÄnos ražotos optiskos vadus.
Hakatons no 6.04. lÄ«dz 8.04. norisinÄjÄs Latgales mÄkslas un amatniecÄ«bas centrÄ LÄ«vÄnos, un tÄ galvenais mÄrÄ·is bija akcentÄt amatniecÄ«bas nozÄ«mi dizaina darbu radÄ«šanÄ, lai veicinÄtu sabiedrÄ«bas interesi par šo mÄkslas nozari. TÄ bija pirmÄ šÄda veida aktivitÄte LatvijÄ. 48 studu laikÄ hakatona komandas, kurÄs bija kultÅ«ras menedžeri, mÄkslinieki un dizaineri no Ekonomikas un kultÅ«ras augstskolas, Latvijas KultÅ«ras akadÄmijas un Latvijas MÄkslas akadÄmijas, radÄ«ja jaunu produktu idejas un mÄkslas objektu piedÄvÄjumus LÄ«vÄnu pilsÄtai, kurus noslÄgumÄ prezentÄja pilsÄtas vadÄ«bai.
Darba uzdevums bija izveidot vienu jaunu stikla suvenÄ«ru un jaunu vides mÄkslas objekta piedÄvÄjumu LÄ«vÄniem. Lai palÄ«dzÄtu studentiem attÄ«stÄ«t idejas un izprast darba uzdevumu dizaina radÄ«šanÄ, hakatona laikÄ notika vairÄkas lekcijas un mentoru sesijas: dizaineres un EKA studiju programmas “Interjera dizains” direktores Ksenijas MiļÄas “Dizaina pieeja radÄ«šanÄ - Design 101”, “DomÄšana objektÄ. Produkta radÄ«šana”, kurÄ ar idejas attÄ«stÄ«bas iespÄjÄm iepazÄ«stinÄja Anna Varnase, Glass Point studijas dizainere un iÌpašniece. Jau tÄs pašas dienas vakarÄ studenti savas pirmÄs idejas un atklÄjumus prezentÄja mentoriem Ilzei GriezÄnei, Latgales mÄkslas un amatnieciÌbas centra vadÄ«tÄjai, Ievai ZemÄ«tei, Latvijas KultÅ«ras akadÄmijas docentei, Annai Varnasei, kÄ arÄ« Janai SkubeÅovai Hubinovai, mÄrketinga pasniedzÄjai no SlovÄkijas.
NÄkamÄs dienas rÄ«ts sÄkÄs ar studentu prezentÄcijÄm, kuras uzklausÄ«ja arÄ« Džineta Dimante, LU asocieÌtaÌ prof., kura pÄc tam iepazÄ«stinÄja ar aktualitÄtÄm aprites ekonomikÄ un ilgtspÄjÄ«gas attÄ«stÄ«bas pÄ«lÄriem. Iedvesmas stÄstÄ par LuÌznavas muižas attÄ«stÄ«bu dalÄ«jÄs Iveta Balcune, LÅ«znavas muižas pÄrvaldniece un MÅ«sdienu mÄkslas galerijas izveidotÄjs, Raimonds Vindulis. Dienas noslÄdzošajÄ daÄ¼Ä ar lekciju par digitÄlo mÄrketingu un stÄsta veidošanu, kÄ arÄ« auditorijas uzrunÄšanu uzstÄjÄs Jana SkubeÅova Hubinova no University of Ss. Cyril and Methodius TrnavÄ, SlovÄkijÄ. ArÄ« otrÄ diena noslÄdzÄs ar mentoringa sesiju, kurÄ studenti diskutÄja ar mentoriem par ideju attÄ«stÄ«bu.
NoslÄdzošÄ aktivitÄte bija prezentÄcijas LÄ«vÄnu novada domÄ - izpildirektoram Uldim Skreiveram, priekšsÄdÄtÄja vietniecei Gintai Krauklei, Sabiedrisko attiecÄ«bu un ÄrÄjo sakaru daļas vadÄ«tÄjai Indrai Upeniecei.
SuvenÄ«ru kolekcija “Pavediens”
Grupa - Linda Eisaka, Ekonomikas un kultÅ«ras augstskolas Interjera dizaine studente, Ieva, ElÄ«za, KristÄ«ne, Latvijas KultÅ«ras akadÄmijas KultÅ«ras menedžmenta un socioloÄ£ijas studenti.
Stikla aksesuÄru kolekcijas “Pavediens” mÄrÄ·is - veicinÄt tradÄ«cijas pÄrmantojamÄ«bu kopienÄ. Pavediena kamols kÄ simbols kas apvieno pagÄtni ar nÄkotni, stiklu ar pilsÄtas iedzÄ«votÄjiem, cilvÄku ar cilvÄku. Kolekcijas pamata materiÄls bÅ«tu stikls, veidojot kamola struktÅ«ru un formu no pÅ«stÄ stikla, kas tiek papildinÄts ar simbolisko kamola kodulu, kas tiek veidots no citu amatnieku materiÄliem - dzija, diegs, koks, metÄls. Kolekciju iespÄjams attÄ«stÄ«t un papildinÄta ar gaismas vadiem, kas ir LÄ«vÄnu novada lepnums.
ŠÄ·Ä«vis “KustÄ«ba”
Grupa - Jana Ä»otÄikova, Ekonomikas un kultÅ«ras augstskolas Interjera dizaina studente, Loreta Tretjakova, SelÄ«na DÄrziÅa, Andra Gloka, Arta ValentinoviÄa Latvijas KultÅ«ras akadÄmijas KultÅ«ras menedžmenta un socioloÄ£ijas studenti.
Darbam pie jauna suvenÄ«ra izveides iedvesmas avots bija LÄ«vÄnu logo, kurÄ ir iekļauts atslÄgas vÄrds - kustÄ«ba. LÄ«dz ar to komanda vienojÄs akcentÄt pilsÄtas raksturÄ«go ainavu, upju tecÄjumu un šosejas straujumu, atveidojot to simboliski trÄ«s krÄsÄs - melna, pelÄka un zila. ŠÄ·Ä«vis tiktu radÄ«ts apvienojot porcelÄnu, stiklu un reÄli kustÄ«gu materiÄlu, kas pÄrvietojas škÄ«vja iekšienÄ. TÄdejÄdi piedÄvÄjot inovatÄ«vu un mÅ«sdienu tendencÄm atbilstošu produktu (jo cilvÄki regulÄri fotogrÄfÄ Ädienu un ievieto to sociÄlajos tÄ«klos), kas piesaistÄ«tu uzmanÄ«bu.
Vides objekts - soliÅš “Upe Viltniece”
Grupa - Evita Valdmane, Latvijas MÄkslas akadÄmijas Stikla dizains, Kentrisa PetkeviÄa, MatÄ«ss Andersons, NadÄ«na Medne, Una ArbidÄne Latvijas KultÅ«ras akadÄmijas KultÅ«ras menedžmenta un socioloÄ£ijas studenti.
Grupa piedÄvÄ izveidot laivu kÄ simbiozi starp veco un jauno, tradÄ«ciju ar laivu pÄrvietošanos un skatu uz nÄkotni. Objekts tiek veidots no caurredzama materiÄla, lai cilvÄks iekÄpjot laivÄ, sajustos kÄ daļa no upes un palu laikÄ piedzÄ«votu upes straujumu. Lai izveidotu laivu no otrreiz pÄrstrÄdÄtas plastmasas, sabiedrÄ«ba tiktu aicinÄta sakotpt un nodot savÄktos plastmasas izstrÄdÄjumus laivas karkasa izveidei.
Vides objekts - soliÅš “Roka”
Grupa - Linda Virbale, Latvijas MÄkslas akadÄmijas Stikla dizaina studente, Aleksandra Kovaļova, AsnÄte KalÄja, Laura BrutÄne - Latvijas KultÅ«ras akadÄmijas KultÅ«ras menedžmenta un socioloÄ£ijas studenti.
Objekts tika izveidots balstoties uz leÄ£endu par barona Jurgena LÄ«vena rokas nospiedumu Latgales mÄkslas un amatniecÄ«bas centra pagrabÄ. LeÄ£enda vÄsta, ka 16.gs. LÄ«vens esot atstÄjis pagrabÄ aiz sienas savus dÄrgumus. Pieliekot roku un pasakot atslÄgas vÄrdu, siena atveras un dÄrgumi ir pieejami. Balstoties šajÄ leÄ£endÄ, grupa izstrÄdÄja vides objektu - uz kura var sÄdÄt vismaz Äetri cilvÄki, tai pat laikÄ soliÅam - rokai ir funkcionÄla nozÄ«me, norÄde uz Latgales mÄkslas un amatniecÄ«bas centru kÄ dÄrgumu glabÄtÄju.
Hakatons tika organizÄts kÄ aktivitÄte projekta “Imagining Sustainable Glass Network Europe” ietvaros, sadarbojoties stikla mÄkslas studijai “Glass Point” ar VÄcijas stikla studiju “Berlin Glass”, Dublinas MÄkslas un dizaina augtskolu un stikla mÄkslas centru SkotijÄ “North Lands Creative”.
Projektu lÄ«dzfinansÄ Eiropas SavienÄ«bas programma “RadošÄ Eiropa” un Latvijas Republikas KultÅ«ras ministrija.