
EKA dizaina studenti pilnveidojas, piedaloties starptautiskÄ mÄkslas projektÄ
EKA Interjera dizaina studenti guvuši pieredzi, veidojot darbus StarptautiskÄ Vides mÄkslas projektÄ "Initium Vilnensis", kuru organizÄja ViļÅas TehnoloÄ£iju un dizaina koledža (VTDK) - Lietuva, piedaloties Ekonomikas un kultÅ«ras augstskolas dizaina studentiem, kÄ arÄ« GdaÅskas MÄkslas akadÄmijas studentiem - Polija. "Initium Vilnensis" demonstrÄ ilgtspÄjÄ«gas un apzinÄ«gas mÄkslas praksi, tÄpÄc studenti tika aicinÄti veidot savus autordarbus “Zemes mÄkslas” (“Land Art”) stilistikÄ, izceļot sinerÄ£iju starp cilvÄka pieskÄrienu un dabas mūžīgo spÄku. RadošÄs interpretÄcijas un izteiksmes lÄ«dzekļi Vides objektos lieliski harmonizÄ un papildina parka vÄsturisko ainavu, ik pa laikam atklÄjoties apmeklÄtÄjam dažÄdÄs parka lokÄcijÄs.
Darbu izstÄde notiek, ViļÅas pilsÄtas kultÅ«ras rezervÄta “Stalo Kalnas” teritorijÄ. Dabas liegums ir pieejams apmeklÄtÄjiem kÄ labiekÄrtots parks, kas ir kÄ dzÄ«va liecÄ«ba pilsÄtas bagÄtajai pagÄtnei, godinot tÄs valdniekus un cietokšÅus, kuri vÄsturiski atradušiem uz šiem kalniem. Caur Ä£eoloÄ£ijas, arheoloÄ£ijas un vÄstures objektÄ«vÄm "Initium Vilnensis" studentu izstrÄdÄtie darbi aicina skatÄ«tÄju doties vÄstures ceļojumÄ, iepazÄ«stot savas pilsÄtas mantojumu dažÄdÄs leÄ£endas, arheoloÄ£iskos izrakumus, u.c. interpretÄcijas, jauno mÄkslinieku instalÄcijÄs.
ViļÅas pilsÄtai gatavojoties svinÄt savu 700. gadadienu, "Initium Vilnensis" zemes mÄkslas projekts aicina studentus iepazÄ«t dažÄdo ViļÅas vÄsturi un rast iedvesmu saviem mÄkslas objektiem.
Ekonomikas un kultÅ«ras augstskolu pÄrstÄvÄja:
Aksela Aivija Ķepale un Megija Valkovska
Veidojot darbu “Lietuvieša artefaktu ceļojums” autores iedvesmu rada arheoloÄ£iskos izrakumos, kuri tika veikti pilskalnÄ. Vides objekts, rÅ«pÄ«gi izgatavots no zariem, sÅ«nÄm, diega un stieplÄm. CilvÄka figÅ«ra rotÄta ar seniem artefaktiem, cirvis, kakla rota, bulta, kÄ arÄ« ar diviem atšÄ·irÄ«giem apaviem, kuri šÄ·ietami ir viens no savdabÄ«gÄkajiem atradumiem pils arheoloÄ£iskajos izrakumos. FigÅ«ra papildinÄta ar viedtÄlruni, kas interpretÄ mÅ«sdienu laikmetu, nÄkamo paaudžu acÄ«s.
DiÄna Cunska un KristÄ«ne Dzene ar vides objektu “Baltijas PagÄnisms” iedziļinÄs pagÄnisma senajÄ ietekmÄ lietuviešu kultÅ«ras mantojumÄ. MÄkslinieciskajÄ izteiksmÄ izmantojot ogles un ziedus, autores pretstata maÄ£isko, tumsu un tumsonÄ«bu, mÄÅticÄ«bas un dzÄ«ves vibrÄcijas, mežonÄ«go skaistumu, mantojuma spÄku. KÄ arÄ« DažÄdas tradÄ«cijas, kuras saglabÄjušas lÄ«dz mÅ«su dienÄm. ApaÄ¼Ä forma vizuÄli interpretÄ dabas transformÄjošo ciklu un lietuviešu garÄ«go uzskatu dziļumu.
EmÄ«lija Dombrovska, KristÄ«ne Emberga, Rinalds MiļÄins
Vides instalÄcija “IesakÅojies vÄsturÄ”. Iedvesma darbam rasta iedziļinoties Lietuvas lielkÅaza un ViļÅas pilsÄtas dibinÄtÄju Ä¢ediminas (Gediminas) vÄstures interpretÄcijÄs. Valdnieks ar saviem septiÅiem dÄliem paplašinÄja Lietuvas teritoriju un ietekmi, veidojot paliekošu mantojumu, tautas pašapziÅÄ. Autori veidojot instalÄciju interpretÄ Ä¢edimina un viÅa pÄcnÄcÄju ietekmi, uz Lietuvas iedzÄ«votÄjiem mÅ«sdienÄs. Darbs veidots savienojot ar sarkanu pavedienu septiÅus kokus – septiÅus “dÄlus” kuri iemieso spÄku un pÄrliecÄ«bu. InstalÄcijÄ iespÄjams uzkavÄties, iepÄ«ties sarkanajos pavedienos, veidojot asociÄcijas ar piederÄ«bu Ä¢ediminas dzimtai un Lietuvas tautai.
Poļina Bogdašova
“Neuzvaramais Tronis” vides objekta iedvesma meklÄta Ä¢edimina dzimtas valdÄ«šanas periodÄ, un troÅa simboliskajÄs interpretÄcijÄs. Tronis ir kÄ varas, autoritÄtes un vadÄ«bas nepÄrtrauktÄ«bas simbols. Veidojot instalÄciju autore pÄrsniedz troÅa kÄ fizisko objekta tÄlu, iedziļinoties tÄ suverenitÄtes konceptuÄlajÄ nozÄ«mÄ. TroÅa metafora autorei liecina par pagÄtnes valdnieku atbildÄ«bas smagumu un nastu. Vides instalÄcija veidota izmantojot asus kokus un auklu. TorÅa tÄls veidots izjaukts, apmeklÄtÄjam nav iespÄjas uz tÄ apsÄsties, tomÄr, ja tas tiek darÄ«ts, var izjusts šÄ«s pozÄ«cijas neÄrtÄ«bu.
Katrs autora darbs veidots unikÄls, gan konceptuÄli, gan formveidÄ. Atspoguļo bagÄtÄ«go ViļÅas vÄsturi. Ar savÄm Zemes mÄkslas (“Land Art”) instalÄcijÄm jaunie mÄkslinieki godina pilsÄtas mantojumu un iemūžina tÄs garu. Aicinot apmeklÄtÄjam veicinot dialogu starp pagÄtni un tagadni.
Vides objekti bÅ«s apskatÄmi lÄ«dz 2023. gada 31. oktobrim. IzstÄdi ir vÄrts apmeklÄt vairÄkkÄrt, vÄrojot instalÄciju transformÄciju, tÄm palÄnÄm izzÅ«dot un atkal kļūstot par daļu no zemes.