PÄTNIECĪBAS DATU PÄRVALDĪBA

EfektÄ«va pÄtniecÄ«bas datu pÄrvaldÄ«ba nodroÅ¡ina integritÄti, reproducÄjamÄ«bu un pieejamÄ«bu. StrukturÄta pieeja organizÄt, dokumentÄt un droÅ¡i uzglabÄt datus, nodroÅ¡ina pÄtniecÄ«bas datu atkÄrtotu izmantoÅ¡anu un validÄciju. Å ajÄ dokumentÄ ir izklÄstÄ«ti galvenie soļi pÄtniecÄ«bas datu pÄrvaldÄ«bÄ, saskaÅojot to ar Latvijas atvÄrtÄs zinÄtnes stratÄÄ£iju un EKA standartiem, no pÄtniecÄ«bas datu plÄnoÅ¡anas lÄ«dz to kopÄ«goÅ¡anai un saglabÄÅ¡anai.
  Â
PlÄnoÅ¡ana un datu pÄrvaldÄ«bas plÄns (DPP)
Pirmais solis pÄtniecÄ«bas datu pÄrvaldÄ«bÄ ir visaptveroÅ¡a datu pÄrvaldÄ«bas plÄna (DPP) izstrÄde. PÄtniecÄ«bas datu pÄrvaldÄ«bas plÄns ir dokuments, kas apraksta, kÄ pÄtÄ«juma dati tiks ievÄkti, organizÄti, glabÄti, kopÄ«goti un saglabÄti, nodroÅ¡inot to pieejamÄ«bu un atbilstÄ«bu zinÄtniskajiem standartiem.
GalvenÄs DPP sadaļas:
- Datu vÄkÅ¡ana: KÄdi dati tiks vÄkti, kÄdas datu iegūšanas metodes tiks izmantotas un kÄdÄ formÄtÄ dati tiks saglabÄti.
  PiemÄrs: interviju ieraksti audio formÄtÄ, laboratorijas mÄrÄ«jumu dati Excel datnÄs.
- Metadatu standarti: KÄ dati tiks aprakstÄ«ti un strukturÄti, lai tos bÅ«tu viegli atrast un atkÄrtoti izmantot.
  PiemÄrs: Dublin Core metadatu standarts sociÄlo zinÄtÅu pÄtÄ«jumiem.
- Datu glabÄÅ¡ana un rezerves kopijas: Kur un kÄ dati tiks glabÄti, lai nodroÅ¡inÄtu to drošību un nepieļautu zaudÄÅ¡anu.
  PiemÄrs: galvenÄ datu kopija institÅ«cijas serverÄ«, rezerves kopija mÄkoÅkrÄtuvÄ.
- Datu kopÄ«goÅ¡ana un piekļuve: KÄdi bÅ«s datu piekļuves un koplietoÅ¡anas noteikumi, tostarp iespÄjamie ierobežojumi.
  PiemÄrs: anonimizÄti dati bÅ«s publiski pieejami Zenodo platformÄ, bet pilni dati â tikai ar pieprasÄ«jumu.
- Ätiskie un juridiskie aspekti: KÄ tiks ievÄrotas Ätikas un tiesÄ«bu normas, piemÄram, dalÄ«bnieku piekriÅ¡anas iegūšana un datu privÄtuma nodroÅ¡inÄÅ¡ana, ievÄrojot VispÄrÄ«go datu aizsardzÄ«bas regulu (VDAR).
  PiemÄrs: visi dalÄ«bnieki paraksta informÄtu piekriÅ¡anu, dati tiek anonimizÄti pirms publicÄÅ¡anas.
Latvijas atvÄrtÄs zinÄtnes stratÄÄ£ija paredz standartizÄtas pÄtniecÄ«bas datu pÄrvaldÄ«bas prakses ievieÅ¡anu pilnÄ datu pÄrvaldÄ«bas ciklÄ un uzsver nepiecieÅ¡amÄ«bu nodroÅ¡inÄt pÄtniecÄ«bas datu atvÄrtÄ«bu, pieejamÄ«bu un atkÄrtotu izmantojamÄ«bu, lai veicinÄtu zinÄtnes caurskatÄmÄ«bu, inovÄcijas un starptautisku sadarbÄ«bu. Å o mÄrÄ·u sasniegÅ¡anai bÅ«tiska loma ir datu pÄrvaldÄ«bas plÄnam (DPP), kas sistemÄtiski apraksta pÄtniecÄ«bas datu vÄkÅ¡anu, apstrÄdi, glabÄÅ¡anu un kopÄ«goÅ¡anu, ievÄrojot FAIR datu principus.
PÄtniecÄ«bas datu pÄrvaldÄ«bas plÄns (DPP) var tikt izstrÄdÄts paÅ¡rocÄ«gi, kur pÄtnieki apraksta galvenos aspektus par datu vÄkÅ¡anu, glabÄÅ¡anu, koplietoÅ¡anu, drošību un saglabÄÅ¡anu, pielÄgojot to sava projekta vajadzÄ«bÄm. AlternatÄ«vi, institÅ«cijas vai finansÄtÄji var nodroÅ¡inÄt konkrÄtus tieÅ¡saistes veidlapas vai Å¡ablonus, kas pÄtniekiem palÄ«dz izstrÄdÄt DPP, atbilstoÅ¡i noteiktajiem standartiem. Å ie Å¡abloni bieži vien ietver iepriekÅ¡ sagatavotus jautÄjumus un kategorijas, kas balstÄ«tas uz FAIR principiem, nodroÅ¡inot atbilstÄ«bu ÄtiskajÄm, juridiskajÄm un institucionÄlajÄm prasÄ«bÄm. Å Ädu rÄ«ku izmantoÅ¡ana palÄ«dz vienkÄrÅ¡ot procesu, nodroÅ¡inot konsekvenci, vadlÄ«nijas un efektivitÄti datu pÄrvaldÄ«bas plÄna izstrÄdÄ.
  PiemÄrs: ARGOS tieÅ¡saistes rÄ«ks pÄtniecÄ«bas datu plÄnu izveidoÅ¡anai, kas piedÄvÄ izvÄlÄties dažÄdus DPP Å¡ablonus, ko rekomendÄ izmantot LZP finansÄtos projektos.
PÄtniecÄ«bas datu pÄrvaldÄ«bas plÄns (DPP) nav statisks dokuments â tas var mainÄ«ties pÄtniecÄ«bas gaitÄ atkarÄ«bÄ no jauniem atklÄjumiem, metodoloÄ£iskÄm izmaiÅÄm vai finansÄtÄju prasÄ«bÄm. SÄkotnÄji izstrÄdÄtais plÄns var tikt papildinÄts ar jaunÄm datu vÄkÅ¡anas, glabÄÅ¡anas un koplietoÅ¡anas stratÄÄ£ijÄm, Åemot vÄrÄ pÄtniecÄ«bas procesa attÄ«stÄ«bu. Lai nodroÅ¡inÄtu, ka DPP atbilst pÄtniecÄ«bas vajadzÄ«bÄm visÄ projekta laikÄ, ir svarÄ«gi to regulÄri pÄrskatÄ«t un pielÄgot.
  PiemÄrs: SÄkotnÄji bija plÄnots izmantot XLSX datu formÄtu, bet pÄtÄ«juma gaitÄ tiek izdomÄts, ka efektÄ«vÄks bÅ«tu CSV formÄts, DPP var tikt atjauninÄts, lai atspoguļotu Å¡o izmaiÅu.
FAIR datu principi
FAIR datu principi: dati jÄpadara atrodami (findable), pieejami (accessible), savietojami (interoperable) un atkÄrtoti izmantojami (reusable). Å ie principi kalpo kÄ vadlÄ«nijas pÄtniecÄ«bas datu radīšanÄ un pÄrvaldÄ«bÄ, lai maksimÄli veicinÄtu to izmantoÅ¡anu un ilgtspÄjÄ«bu. FAIR dati ir viens no trim galvenajiem pÄ«lÄriem Latvijas atvÄrtÄs zinÄtnes strateÄ£ijÄ.
Atrodami (Findable) â datiem jÄbÅ«t viegli atrodamiem, aprakstÄ«tiem ar detalizÄtiem metadatiem un pieejamiem reÄ£istrÄtos vai indeksÄtos meklÄÅ¡anas resursos, piemÄram, pÄtniecÄ«bas datu repozitorijos. DigitÄliem objektiem jÄbÅ«t aprÄ«kotiem ar unikÄlu, starptautiski atzÄ«tu un pastÄvÄ«gu identifikatoru (piemÄram, DOI), kas nodroÅ¡ina to pastÄvÄ«gu pieejamÄ«bu un izsekojamÄ«bu.
PiemÄrs: datu kopa ievietota publiskÄ datu repozitorijÄ Zenodo un datu kopai ir savs DOI.
Pieejami (Accessible) â datiem jÄbÅ«t pieejamiem saskaÅÄ ar konkrÄtiem nosacÄ«jumiem un ar skaidrÄm piekļuves atļaujÄm. FAIR dati nenozÄ«mÄ, ka visiem datiem jÄbÅ«t pieejamiem atvÄrtajÄ piekļuvÄ. SavukÄrt, metadatiem jÄbÅ«t pieejamiem arÄ« situÄcijÄs, kad dati nav vairs pieejami.
PiemÄrs: dati glabÄjas atvÄrtÄs piekļuves repozitorijÄ, kur datiem var brÄ«vi piekļūt un tos lejuplÄdÄt ikviens interesents bez reÄ£istrÄÅ¡anÄs.
Savietojami (Interoperable) â datiem jÄbÅ«t strukturÄtiem un lietojamiem dažÄdÄs sistÄmÄs, izmantojot standartizÄtus, nekomerciÄlus datÅu formÄtus un standartizÄtu terminoloÄ£iju, kas nodroÅ¡ina datu integrÄciju un salÄ«dzinÄmÄ«bu. TÄpat skaidri jÄnorÄda atsauces, kas palÄ«dz izsekot savstarpÄjÄs saites starp dažÄdiem datiem, datu kopÄm, zinÄtniskiem rezultÄtiem.
PiemÄrs: medicÄ«nas pÄtnieki publicÄ pacientu veselÄ«bas datus FHIR (Fast Healthcare Interoperability Resources) formÄtÄ, kas ļauj tos izmantot dažÄdÄs veselÄ«bas aprÅ«pes sistÄmÄs.
AtkÄrtoti izmantojami (Reusable) â lai datus varÄtu izmantot atkÄrtoti, tiem ir jÄbÅ«t saprotamiem arÄ« citiem, to nodroÅ¡ina bagÄtÄ«gi metadati, pilnÄ«ga dokumentÄcija un skaidra informÄcija par atkÄrtotas izmantoÅ¡anas nosacÄ«jumiem jeb licencÄm.
PiemÄrs: sagatavota un nopublicÄta datu kopa ar CC0 licenci, kas nozÄ«mÄ, ka citi pÄtnieki datus var brÄ«vi analizÄt un izmantot savos pÄtÄ«jumos bez ierobežojumiem.
Datu pÄrvaldÄ«bas plÄns (DPP) ir saistÄ«ts ar FAIR (Findable, Accessible, Interoperable, Reusable) principiem, jo tas nodroÅ¡ina strukturÄtu pieeju datu organizÄÅ¡anai, uzglabÄÅ¡anai un kopÄ«goÅ¡anai.
- Atrodami (Findable) â DPP paredz metadatu pievienoÅ¡anu un atbilstoÅ¡u repozitoriju izvÄli, lai dati bÅ«tu viegli atrodami.
- Pieejami (Accessible) â PlÄns nosaka, kÄ un kur dati bÅ«s pieejami, tostarp piekļuves tiesÄ«bas un ilgtermiÅa uzglabÄÅ¡anu.
- Savietojami (Interoperable) â DPP palÄ«dz izvÄlÄties standartizÄtus formÄtus un metadatus, lai nodroÅ¡inÄtu datu izmantojamÄ«bu dažÄdÄs sistÄmÄs un zinÄtÅu nozarÄs.
- AtkÄrtoti izmantojami (Reusable) â PlÄns nosaka datu kvalitÄtes kontroli, licencÄÅ¡anu un dokumentÄciju, lai dati bÅ«tu saprotami un lietojami citiem pÄtniekiem.
TÄdÄjÄdi DPP palÄ«dz nodroÅ¡inÄt, ka dati tiek pÄrvaldÄ«ti atbildÄ«gi un atbilst FAIR principiem, veicinot zinÄtnes caurspÄ«dÄ«gumu un ilgtspÄju.
Datu vÄkÅ¡ana
PrecÄ«za un konsekventa datu vÄkÅ¡ana ir svarÄ«ga, lai iegÅ«tu ticamus pÄtÄ«jumu rezultÄtus. PÄtniekiem bÅ«tu jÄievÄro nozaru ietvaros standartizÄti protokoli un metodoloÄ£ijas, lai nodroÅ¡inÄtu datu kvalitÄti un integritÄti.
Galvenie datu vÄkÅ¡anas procesa soļi:
- SagatavoÅ¡anÄs: pirms datu vÄkÅ¡anas pÄrliecinÄties, ka visi nepiecieÅ¡amie rÄ«ki un materiÄli ir pieejami un darbojas pareizi.
   PiemÄrs: laboratorijÄ jÄbÅ«t sagatavotiem mÄrīšanas instrumentiem, anketu pÄtÄ«jumÄ â drukÄtÄm vai digitÄlÄm anketÄm.
- StandartizÄcija: izmantot vienotas datu vÄkÅ¡anas metodes un formas, lai pÄtnieku grupa strÄdÄtu pÄc vienÄdiem principiem.
   PiemÄrs: intervijÄm izmantojiet vienu un to paÅ¡u jautÄjumu kopumu, eksperimentiem â vienÄdus mÄrÄ«jumu protokolus.
- DokumentÄcija: veikt detalizÄtu datu vÄkÅ¡anas procesu uzskaiti, tostarp visas novirzes no standarta protokola un visas raduÅ¡Äs problÄmas.
   PiemÄrs: ja sensors mÄrÄ«jumu laikÄ uz Ä«su brÄ«di pÄrtrauca darboties, tas jÄatzÄ«mÄ pierakstos.
Datu apstrÄde un tÄ«rīšana
Kad dati ir savÄkti, tie ir jÄapstrÄdÄ un jÄpÄrbauda, lai dati bÅ«tu precÄ«zi un pilnÄ«gi.
Å is process ietver:
- Datu ievadi â IevadÄ«t datus elektroniskÄ sistÄmÄ rÅ«pÄ«gi un precÄ«zi. Ja nepiecieÅ¡ams, izmantot dubultÄs ievades metodi, lai samazinÄtu kļūdu iespÄjamÄ«bu.
PiemÄrs: anketu atbildes tiek ievadÄ«tas Excel failÄ, un cits pÄtnieks pÄrbauda, vai nav kļūdu. - Datu tÄ«rīšanu â Atrast un izlabot kļūdas, neatbilstÄ«bas vai trÅ«kstoÅ¡us datus.
PiemÄrs: ja kÄdÄ anketÄ vecuma ailÄ ierakstÄ«ti â250 gadiâ, tas ir kļūdains ieraksts un jÄlabo vai jÄizÅem. - Datu transformÄciju â PielÄgot datus analÄ«zei, piemÄram, vienÄdojot mÄrvienÄ«bas vai kodÄjot kvalitatÄ«vus datus skaitliskÄ formÄtÄ.
PiemÄrs: ja dati par augumu ir dažÄdÄs vienÄ«bÄs (cm un collas), tos visus pÄrveido cm, lai nodroÅ¡inÄtu vienotu pieeju.
Datu analīze
Datu analÄ«ze nozÄ«mÄ statistisko un skaitļoÅ¡anas metožu pielietoÅ¡anu, lai izprastu datus un izdarÄ«tu pamatotus secinÄjumus.
 Šis process ietver:
- AnalÄ«zes metodes izvÄli â IzvÄlieties analÄ«tisko metodi, kas vislabÄk atbilst pÄtÄ«juma mÄrÄ·im un datu veidam.
   PiemÄrs: ja pÄtat studentu mÄcÄ«bu sasniegumus dažÄdÄs grupÄs, varat izmantot vidÄjo rÄdÄ«tÄju salÄ«dzinÄÅ¡anu (t-tests), bet, ja analizÄjat lielu tekstu datu kopu, dabiskÄs valodas apstrÄde varÄtu bÅ«t piemÄrotÄka.
- AnalÄ«zes Ä«stenoÅ¡anu â Veikt datu analÄ«zi, izmantojot piemÄrotus programmatÅ«ras rÄ«kus un statistikas pakotnes, nodroÅ¡inot procesa caurskatÄmÄ«bu un atkÄrtojamÄ«bu.
   PiemÄrs: datu analÄ«zei var izmantot SPSS, R vai Python â piemÄram, lai analizÄtu aptaujas datus, veicot korelÄciju analÄ«zi vai regresijas modeli.
- RezultÄtu pÄrbaudi un validÄciju â Lai nodroÅ¡inÄtu uzticamÄ«bu, jÄveic rezultÄtu pÄrbaude, izmantojot dažÄdas metodes.
   PiemÄrs: ja konstatÄjat, ka konkrÄta mainÄ«gÄ ietekme uz iznÄkumu ir nozÄ«mÄ«ga, varat atkÄrtoti pÄrbaudÄ«t Å¡o secinÄjumu ar neatkarÄ«gu datu kopu vai lÅ«gt citus pÄtniekus veikt lÄ«dzÄ«gu analÄ«zi.
Datu glabÄÅ¡ana un dublÄÅ¡ana
DroÅ¡a un uzticama datu glabÄÅ¡ana ir bÅ«tiska, lai noverstu datu zudumu un nodroÅ¡inÄtu ilgtermiÅa pieejamÄ«bu.
Galvenie datu glabÄÅ¡anas apsvÄrumi:
- PrimÄrÄ krÄtuve: izvÄlieties uzticamus krÄtuves risinÄjumus, piemÄram, iestÄžu serverus, mÄkoÅkrÄtuvi vai specializÄtos pÄtniecÄ«bas datu repozitorijos.
  PiemÄrs: pÄtniecÄ«bas datu glabÄÅ¡ana universitÄtes droÅ¡ajÄ serverÄ« vai uzticama mÄkoÅpakalpojuma, piemÄram, Google diska vai Dropbox, izmantoÅ¡ana Ärtai piekļuvei un pÄrvaldÄ«bai.
- DublÄÅ¡ana: iestatÄ«t regulÄras dublÄjumkopijas, lai izveidotu datu dublikÄtus vairÄkÄs vietÄs, lai izvairÄ«tos no to zaudÄÅ¡anas sistÄmas kļūmes gadÄ«jumÄ.
  PiemÄrs: regulÄra izpÄtes datu dublÄÅ¡ana ÄrÄjÄ cietajÄ diskÄ vai sekundÄrajÄ mÄkoÅkrÄtuvÄ.
- Drošība: izmantot drošības pasÄkumus, piemÄram, Å¡ifrÄÅ¡anu un piekļuves ierobežojumus, lai aizsargÄtu sensitÄ«vus datus no nesankcionÄtas piekļuves.
  PiemÄrs: datu failu Å¡ifrÄÅ¡ana un paroles aizsardzÄ«bas izmantoÅ¡ana koplietotiem failiem vai piekļuves kontroles sistÄmÄm uzglabÄÅ¡anas platformÄm. IespÄju robežÄs ieteicams izmantot vairÄku faktoru autentifikÄciju (vienreiz izmantojami kodi aplikÄcijÄs, kÄ Google Authenticator u.c.).
Datu publicÄÅ¡ana un pieejamÄ«ba
PÄtniecÄ«bas datu pieejamÄ«ba un publicÄÅ¡ana veicina zinÄtnes attÄ«stÄ«bu, nodroÅ¡inot, ka pÄtÄ«jumu rezultÄti ir pÄrbaudÄmi, uzticami un reproducÄjami. PublicÄtie dati ļauj citiem pÄtniekiem tos validÄt, atkÄrtoti izmantot, ietaupot laiku un resursus, kÄ arÄ« veicina jaunu atklÄjumu raÅ¡anos. Pieejami dati sekmÄ starptautisko sadarbÄ«bu un palÄ«dz risinÄt globÄlas problÄmas. Tie palielina sabiedrÄ«bas uzticÄ«bu zinÄtnei, jo nodroÅ¡ina caurspÄ«dÄ«gumu un pieejamÄ«bu datiem plaÅ¡Äkai sabiedrÄ«bai, uzÅÄmumiem un politikas veidotÄjiem. TurklÄt daudzi finansÄtÄji un institÅ«cijas pieprasa datu publicÄÅ¡anu, lai nodroÅ¡inÄtu atbilstÄ«bu FAIR principiem (atrodami, pieejami, savietojami, atkÄrtoti izmantojami), padarot zinÄtniskos pÄtÄ«jumus efektÄ«vÄkus un ilgtspÄjÄ«gÄkus.
Å ajÄ fÄzÄ ietilpst:
- Repozitoriju atlase: atbilstoÅ¡u datu repozitoriju izvÄle datu glabÄÅ¡anai un koplietoÅ¡anai, Åemot vÄrÄ tÄdus faktorus kÄ disciplinÄrÄs normas un repozitoriju politikas.
   PiemÄrs: PÄtnieks var izmantot starptautisko repozitoriju Zenodo, kas ļauj zinÄtniekiem koplietot datus visÄ pasaulÄ, izmantot nacionÄlo repozitoriju vai institucionÄlo repozitoriju, ja tÄdi ir pieejami.
- Datu dokumentÄcija: nodroÅ¡ina skaidru un detalizÄtu metadatu aprakstu, kas izskaidro datus, to kontekstu un izmantotÄs metodoloÄ£ijas.
   PiemÄrs: Klimata pÄrmaiÅu pÄtÄ«jumÄ iekļaujiet metadatus par Ä£eogrÄfisko atraÅ¡anÄs vietu, laika posmu un metodoloÄ£iju, kas izmantota temperatÅ«ras datu vÄkÅ¡anai.
- LicencÄÅ¡ana: piemÄrotas licences piemÄroÅ¡ana, lai definÄtu lietoÅ¡anas noteikumus un ļautu citiem pÄtniekiem datus atkÄrtoti izmantot.
   PiemÄrs: Izmantojot Creative Commons licenci, piemÄram, CC BY, ļauj citiem brÄ«vi izmantot un dalÄ«ties ar datiem, ja viÅi atsaucas uz sÄkotnÄjo avotu.
PÄtniekiem jÄrÅ«pÄjas, lai datu koplietoÅ¡ana bÅ«tu droÅ¡a, atbildÄ«ga un saskaÅota ar datu subjekta tiesÄ«bÄm un pÄtniecÄ«bas Ätiku.
Datu pieejamÄ«ba pÄc atvÄrtÄ«bas lÄ«meÅa:
- AtvÄrtÄ piekļuve: dati ir brÄ«vi pieejami visiem, bez ierobežojumiem.
PiemÄrs: PublicÄti pÄtniecÄ«bas dati atvÄrtos datu repozitorijos (piem., Zenodo, Dryad, OSF).
- Ierobežota/slÄgta piekļuve: piekļuve tikai pÄc pieprasÄ«juma un apstiprinÄjuma, pieejami metadati. Ierobežotas piekļuves datu kopÄs lietotÄjiem bieži ir jÄiesniedz pieteikumi, jÄparaksta lÄ«gumi vai jÄiziet Ätikas pÄrbaudes, lai nodroÅ¡inÄtu atbildÄ«gu izmantoÅ¡anu un atbilstÄ«bu privÄtuma likumiem.
   PiemÄrs: VajadzÄ«ga reÄ£istrÄÅ¡anÄs un papildus informÄcijas sniegÅ¡ana, lai piekļūtu datiem.
- Embargo periods: datus iespÄjams atvÄrt pÄc noteikta laika, metadati pieejami.
   PiemÄrs: Nopublicets raksts, kurÄ tika izmantoti konkrÄtie pÄtniecÄ«bas dati. RepozitorijÄ bija pieejami pÄtniecÄ«bas datu aprakats un metadati, kÄ arÄ« informÄcija (datums), kad dati tiks padarÄ«ti pieejami citiem.
Latvijas atvÄrtÄs zinÄtnes stratÄÄ£ijas vadlÄ«nijÄs teikts, ka pÄtniecÄ«bas datiem pÄc noklusÄjuma jÄbÅ«t atvÄrtiem, un, ja tie netiek publiskoti, tam jÄbÅ«t pamatotam. Datu neatvÄrÅ¡ana var bÅ«t pamatota gadÄ«jumos, kad tie satur sensitÄ«vu informÄciju, pastÄv juridiski vai Ätiski ierobežojumi vai arÄ« datu apjoms ir tik liels, ka to izplatīšana rada ievÄrojamas izmaksas.
PÄtniecÄ«bas datu pieejamÄ«ba bieži ir atkarÄ«ga no pÄtniecÄ«bas finansÄtÄjiem, jo tie nosaka datu pÄrvaldÄ«bas prasÄ«bas, atvÄrtÄs piekļuves politiku un publicÄÅ¡anas nosacÄ«jumus. Daži finansÄtÄji pieprasa, lai dati bÅ«tu brÄ«vi pieejami pÄc projekta beigÄm, bet citi var noteikt ierobežojumus, piemÄram, intelektuÄlÄ Ä«paÅ¡uma aizsardzÄ«bas vai konfidencialitÄtes apsvÄrumu dÄļ. FinansÄÅ¡anas avots var ietekmÄt arÄ« datu glabÄÅ¡anas ilgumu un pieejamÄ«bas platformas.
   PiemÄrs: Eiropas Komisijas finansÄtie Horizon Europe projekti pieprasa, lai pÄtniecÄ«bas dati tiktu publicÄti atvÄrtÄs piekļuves datu repozitorijos, ievÄrojot FAIR principus. PÄtniekiem ir jÄnodroÅ¡ina pÄtniecÄ«bas datu pieejamÄ«ba atvÄrtajÄ piekļuvÄ pÄc projekta beigÄm, ja vien nav juridisku vai Ätisku ierobežojumu. SavukÄrt, ja pÄtniecÄ«bu finansÄ privÄts uzÅÄmums, tas var pieprasÄ«t, lai dati paliek konfidenciÄli vai pieejami tikai ierobežotam lietotÄju lokam, piemÄram, tikai sadarbÄ«bas partneriem.
Datu ilgtermiÅa saglabÄÅ¡ana
IlgtermiÅa datu saglabÄÅ¡ana jeb arhivÄÅ¡ana nodroÅ¡ina, ka pÄtniecÄ«bas dati paliek pieejami un izmantojami nÄkamajÄm paaudzÄm.
Galvenie datu saglabÄÅ¡anas soļi:
- ArhÄ«vu repozitoriju izvÄle: glabÄt datus uzticamos, ilgtermiÅa arhÄ«vu repozitorijos, kas piedÄvÄ pastÄvÄ«gus uzturÄÅ¡anas un saglabÄÅ¡anas pakalpojumus.
   PiemÄrs: datu glabÄÅ¡ana tÄdÄs platformÄs kÄ Zenodo vai nacionÄlajos repozitorijs, kas nodroÅ¡ina ilgtermiÅa pieejamÄ«bu un regulÄrus atjauninÄjumus.
- FormÄtu izvÄle: izvÄlieties formÄtus, kas ir brÄ«vi pieejami un izmantojami bez vajadzÄ«bas pÄc specifiskas programmatÅ«ras vai maksas licencÄm, nodroÅ¡inot plaÅ¡Äku piekļuvi un ilgtermiÅa datu saglabÄÅ¡anu.
  PiemÄrs: tÄdu formÄtu kÄ CSV izmantoÅ¡ana datu tabulÄm.
- RegulÄra pÄrskatīšana: periodiski pÄrskatÄ«t un atjauninÄt datus un to dokumentÄciju, lai sekotu izmaiÅÄm tehnoloÄ£ijÄ vai pÄtniecÄ«bas praksÄ.
   PiemÄrs: metadatu vai datu formÄtu atjauninÄÅ¡ana, lai tie bÅ«tu saderÄ«gi ar jauniem programmatÅ«ras rÄ«kiem vai standartiem, kas parÄdÄs Å¡ajÄ jomÄ.
InformÄcijas avoti
Eiropas SavienÄ«bas AtvÄrtÄs zinÄtnes stratÄÄ£ija
Latvijas atvÄrtÄs zinÄtnes stratÄÄ£ija 2021. â 2027. gadam
PraktiskÄ rokasgrÄmata pÄtniecÄ«bas datu pÄrvaldÄ«bas starptautiskajai saskaÅoÅ¡anai
PÄtniecÄ«bas datu dzÄ«vescikls
PÄtniecÄ«bas datu pÄrvaldÄ«ba
KÄ izveidot datu pÄrvaldÄ«bas plÄnu
PÄtniecÄ«bas datu pÄrvaldÄ«bas plÄnu rÄ«ks ARGOS
SeminÄrs par Datu PÄrvaldÄ«bas plÄnu izveidi FLPP un VPP projektiem
Â